Jak obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej w pralni ?

Lokal przeznaczony na pralnię, to nie jest zwykły lokal do prowadzenia usług. Jest to specyficzne miejsce, więc nic dziwnego, że  musi spełniać  kilka określonych prawem warunków, tak by prowadzona w nim pralnia była bezpieczna i spełniała wszystkie normy jakościowe i ekologiczne.

Jednym z takich warunków jest dostęp do mediów, a więc wody, kanalizacji, gazu oraz energii elektrycznej.

Nie wystarczy sama instalacja elektryki, musi to być instalacja specjalnie zaprojektowana i wykonana przez profesjonalistów  pod potrzeby konkretnej pralni . Zakład energetyczny na podstawie projektu instalacji i ogólnych planów  lokalu czy budynku w którym ma być zlokalizowana pralnia, daje przydział mocy energii elektrycznej. To bardzo ważne, gdyż przydział mocy ( tak zwana siła) musi być bardzo duży, tak aby instalacja z łatwością wytrzymała takie przeciążenia.

Instalacja elektryczna w pralni obejmuje trzy sfery:

1. Oświetlenie ogólne pralni oraz oświetlenie miejscowe

2. Siła do zasilania maszyn pralniczych, urządzeń technologicznych oraz ciągów wentylacyjnych

3. Osobna instalacja alarmowa ( pożar, awaria itp.)

Trzeba pamiętać, że maszyny i urządzenia pralnicze zużywają podczas pracy bardzo dużą ilość energii elektrycznej, a są z reguły  zasilane energią elektryczną o napięciu 400V i 230 V i częstotliwości 50 Hz.

Skuteczne obniżenie kosztów za energię elektryczną w pralni można dokonać tak naprawdę tylko obniżając zużycie energii przez maszyny pralnicze, a to z reguły oznacza wymianę maszyn na nowsze modele-bardziej ekologiczne i oszczędne. W krótkiej perspektywie oznacza to oczywiście duże wydatki, ale w dłuższej perspektywie jeszcze bardziej znaczne oszczędności.

Jeśli chcemy oszczędzać energię elektryczną w pralni wielotorowo i nie skupiać się tylko na maszynach, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się szukaniem oszczędności energetycznych w biznesie. Taka firma sporządzi audyt energetyczny w pralni, czyli szczegółową analizę potrzeb i opłacalności poszczególnych rozwiązań.

Story Page